Kaminai, jų priežiūra ir įtaka šildymo efektyvumui
Lietuvoje vyrauja 3-4 tipų kaminai arba dūmtraukiai: senieji mūriniai kaminai, mūro arba blokelių kaminai su plieniniu įdėklu, naujos kartos moduliniai kaminai su keraminiu įdėklu, kurie yra patys patvariausi ir lengviausiai valomi, bei plieniniai apšiltinti dvisieniai kaminai – dūmtraukiai, kurie dažniausiai montuojami pastatų išorėje.
Visi kaminų tipai geri ir tinkami naudoti, jei tinkamai prižiūrimi. Kaip sako gaisrininkai, jei žmonės laiku valytų kaminus, mes netektume pusės darbo krūvio. Kamino nepriežiūra gresia baisiausiu ką galima įsivaizduoti – turto ar net gyvybės praradimu.
Kūrenant bet kokį kurą, bet kokią krosnį ar katilą, netgi moderniausią dujų generacijos kieto kuro katilą, ant dūmtraukio sienelių pamažu kaupiasi suodžiai – ypač jie linkę kauptis, kai katilas dirba ne visu pajėgumu ir kai kūrenamas drėgnas kuras. O jei yra abi sąlygos, dėl susidarančio kondensato suodžiai virsta derva.
Dabar, kai žiemos nėra šaltos, labai dažnai šildymo prietaisai kūrenasi ne visa galia. Kūrenant spygliuočių malkomis, ant kamino sienelių kaupiasi daugiau dervingų suodžių. Drėgnesnis kuras ir neaukšta temperatūra ant kamino sienelių palieka daugiau kondensato, ilgainiui jo rūgštys suardo mūrą ar pragraužia plieną, atsiradę plyšiai ir didelė temperatūra gali tapti gaisro priežastimi.
Praėjus nedaug laiko nuo kūrenimo, suodžių ir dervos sluoksnis dėl likusių kibirkščių gali užsidegti savaime, netgi neveikiant katilui, ypač vėjuotą dieną. Be to, suodžių sluoksnis mažina trauką ir tuo pačių šildymo efektyvumą, vadinasi, norint patalpose pasiekti normalią temperatūrą, reikia sudeginti daugiau kuro.
Taigi periodiškai valyti kaminą būtina tiek dėl saugumo, tiek dėl šildymo efektyvumo. Valyti reiktų pasibaigus kūrenimo sezonui, arba bent jau prieš kūrenimo sezoną, o jei naudojamos drėgnesnės malkos ar anglis – dar papildomai bent kartą per kūrenimo sezoną. Kaminą išvalyti galima patiems, galima kviestis kaminkrėtį, nors tai nėra labai sudėtingas darbas – iš viršaus į kaminą įleidžiamas plastikinių arba metalinių šerių šepetys su svoriu ir sukant bei traukiojant aukštyn-žemyn nuo kamino sienelių nubraukiami suodžiai.
Svarbu žinoti, kad plieninį kamino įdėklą galima valyti tik plastikinių šerių šepečiu. Jungiamieji vamzdžiai valomi iš vidaus, per patikros dureles.
Suodžiams nuo kamino sienelių nuvalyti galima naudoti specialius miltelius ar tabletes – juos įmetus į pakurą ir kūrenant suodžiai nubyra. Tačiau tai nėra nei labai efektyvus, ypač jei kaminas stipriau užsiteršęs, nei labai pigus būdas.
Daugelyje patarimų apie kaminų valymą rekomenduojama bandyti jį išvalyti deginant sausas drebulių malkas ar krakmolingas bulvių lupenas, bet mes tokio būdo nerekomenduojame – jis nėra labai patikimas, galimas tik, kaip sakoma, iš bėdos, profilaktikai. Patikimiausia kaminą išvalyti mechaniniu būdu - šepečiu, pritaikytu kamino ar įdėklo formai ir skersmeniui.