Kategorijos

Kaip išsirinkti šilumos siurblį?

Nepaisant jų vardo, šilumos siurbliai daro daug daugiau nei šildymas. Jie taip pat užtikrina oro kondicionavimą ir drėgmės kontrolę. Šildymo sezono metu šilumos siurblys perneša šilumą iš lauko į namus,o aušinimo sezono metu - perduodama šilumą iš jūsų namų į šiltą lauką. Šilumos siurbliai yra trijų tipų: oras-vanduo, oras-oras ir geoterminiai.

 

Oras-vanduo šilumos siurbliai

Šilumos siurblys oras-vanduo

Oras-vanduo sistemos yra populiariausios ir dažniausiai įrenginėjamos. Juose yra dvi dalys: vidinis ir lauko (išorinis) įrenginys. Aušinimo skystis, kuris cirkuliuoja tarp šių dviejų įrenginių vamzdžiais, judėdamas pirmyn ir atgal, atitinkamai sugeria ir išleidžia šilumą.

 

Anksčiau oras-vanduo šilumos siurbliai buvo tinkamesni šiltesniam klimatui. Tačiau pastaraisiais metais, tobulėjant technologijoms, jie tampa vis efektyvesni ir šaltiesiems regionams, kaip Lietuva. Nauji oro šilumos siurbliai gali sumažinti jūsų šildymo kaštus apie 50 procentų. Beje, jie taip pat geriau sausina namų orą, nei standartiniai centriniai oro kondicionieriai, todėl bus patogiau ir karštaisiais vasaros mėnesiais.

 

 

Oras-oras šiluminiai siurbliai

Šilumos siurblys oras-oras

Oras-oras šilumos siurbliai taip pat turi du įrenginius: lauko kompresorių(kondensatorių) ir nuo vieno iki keturių patalpų vienetų, kurie montuojami aukštai ant sienos arba ant lubų ir yra valdomi nuotolinio valdymo pultu. Vamzdžiuose tarp įrenginių circuliuoja aušinimo skystis.

 

Ši sistema nereikalauja daug vietos arba ortakių, todėl jos yra praktiškos vieno ar keletos kambarių šildymui/šaldymui, butuose arba nedideliuose namuose. Kadangi vidaus įrenginys montuojamas arti lubų ar lubose, nėra radiatorių, nereikia planuoti kambario išsidėstymo pagal juos, atsiranda dizaino lankstumas.

 

Geoterminiai šilumos siurbliai

Šilumos siurblys gruntas-vanduo

Geoterminiai šilumos siurbliai yra gruntas-vanduo arba vanduo-vanduo. Jų paskirtis - pernešti šilumą per vamzdynus, kurie nutiesti lauke, kilpomis vertikaliai arba horizontaliai. Vamzdynuose circuliuoja vandens tirpalas, kurį šildo pastovi 10–15 laipsnių temperatūra esanti žemėje, tvenkinyje ar šulinyje.

 

Geoterminiai šilumos siurbliai, gali sumažinti jūsų namų energijos suvartojimą iki 50 procentų lyginant su įprastomis šildymo ir vėsinimo sistemomis. Be to, jie yra tylūs, ilgalaikiai (patalpų įrenginiai apie 25 metus ir kilpos apie 50 metų), reikalauja mažai priežiūros ir yra labai efektyvūs šalto klimato sąlygomis.

 

Verta paminėti, ši sistema nėra praktiška turint nedidelį žemės sklypą ar egzistuojant tam tikromis dirvožemio sąlygomis. Taip pat, įrengimas yra nepigus ir atsieis keletą kartų daugiau, nei, pavyzdžiui, oro-vandens šilumos siurblio sistema.

 

Ką verta žinoti prieš perkant šilumos siurbį?

Energijos našumas yra pats svarbiausias veiksnys renkantis šilumos siurblį. Domintis apie gaminį susidursite su COP(našumo koeficientas) ir EER(energijos efektyvumo koeficientas). Jie nurodo šildymo ar vėsinimo sistemos naudingumą ir apskaičiuojami pagal kiek energijos yra išgaunama lyginant su kiek energijos yra suvartojama. Pavyzdžiui, jei šilumos siurblys pagamina 3kW šilumos energijos, o sunaudoja 1kW elektros energijos, jo naudingumo koeficientas bus 3,0. Kuo šio skaičius vertė yra didesnė, tuo šilumos siurblys yra naudingesnis ir efektyvesnis.

 

Galia yra taip pat svarbi. Jei šilumos siurblys yra per silpnas arba pernelyg galingas, jis neveiks efektyviai, padidins jūsų sąskaitas už energiją, bei oras namuose nesijaus maloniai. Per silpnas įrenginys veiks nuolat ir nesugebės šildyti ar šaldyti patalpų. Įrenginys, kuris yra per galingas, kainuos daugiau iš anksto ir per daug kartų įsijungs ir išjungs, sutrumpindamas jo tarnavimo laiką. Apskaičiuojant tinkamą šilumos siurblio galią reikia atsižvelgti į jūsų namų pamatus, sienų storį, izoliaciją, langus, oro filtravimą ir kt.

 

Lietuvoje šiuo metu vyksta valstybės paramos programakatilų keitimas namų ūkiuose”. Jos pagalba, fiziniai asmenys, turintys iki 2014 metų įregistruotą būstą ir seną bei neefektyvų katilą, gali įsigyti naują granulinį katilą arba šilumos siurblį ir gauti iki 50 procentų sumokėtos sumos. Naujas šilumos siurblys turi turėti ne mažesnį sezoninio naudingumo koeficientą kaip 3,0, jei jo energijos šaltinis yra aeroterminė energija (oras-vanduo) ir 3,5, jei jo energijos šaltinis yra geoterminė (žemė-vanduo) ir hidroterminė (vanduo-vanduo) energija. Nuo 2019 iki 2022 metų bus skirta 14 milijonų eurų paramos.

 

Jei kyla klausimų apie paramos sąlygas, įgyvendinimą ar paramai tinkamus įrenginius, mūsų komanda yra pasirengusi padėti viso proceso metu.