Kategorijos

Artėjančio šildymo sezono mados - akmens anglis ir granuliniai katilai

Statistika


Akmens anglimi prekiaujančių įmonių vadovai sako, kad nors šio kuro pardavimai kasmet svyruoja, tačiau bendra tendencija rodo pardavimų augimą. Tą liudija ir Statistikos departamento duomenys: 2000-aisiais metais į Lietuvą buvo importuota 7 tūkst. t bituminių akmens anglių, 2012-aisiais -318,9 tūkst.t (įskaičiuota ir pramonės įmonių importuota anglis). Subbituminės akmens anglies - atitinkamai 118,8 ir 1,1 tūkst.t.

Į akmens anglies suvartojimo didėjimą Europoje atkreipė dėmesį ir savaitraštis „The Economist". Šių metų sausio 5 d. straipsnyje „Coal in the rich world. The mixed fortunes of a fuel" rašoma, kad, nors ir paradoksalu, tačiau statistinės pasaulio energijos apžvalgos raporte minima, jog 2011 m., palyginti su 2010 m., anglių suvartojimas ES valstybėse bendrai išaugo 3,3 proc., o per 2012 m. - dar 3 procentais. Europoje akmens anglis daugiausia naudojama elektros energijos gamybai.

Lietuvoje akmens anglis kaip kuras  buvo populiari sovietiniais metais, tačiau ir šiandien kieto kuro katilusparduodančios įmonės pastebi, kad vis daugiau kūrentojų žvalgosi į akmens anglimi kūrenamus katilus.

„Žmonės pragmatiški, paskaičiavę  akmens anglies kainą ir kaitrumą, įvertinę kuro prieinamumą,  renkasi nors ir ne ekologiškiausią, bet patikimą kuro rūšį", - sako UAB „Gedaleksas"  direktoriaus pavaduotojas Sergej Baziuk. Jis sako, kad iš Kuzbaso akmens anglies jų įmonės aikštelėje gaminamų granulių kaina nesikeičia jau ketverius metus, o nuolatiniai klientai ir pensininkai gauna nuolaidų, tad lieka ištikimi šiam kurui.


Akmens anglį į Lietuvą importuoja apie 20-30 įmonių, jos pardavimo vietas turi visuose miestuose ir rajonų centruose.      

Giedrius Zapolskis, UAB „Katilų centras"  technikos direktorius sako pastebėjęs, jog  anglimis kūrenami katilai išlieka populiarūs tose vietovėse, kur anglys prieinamesnės, ar kur nuo seno yra šio kuro tradicijos.  Jo pastebėjimu, daugiausia nuperkama kombinuoto kuro šildymo įrangos - anglimis ir malkomis kūrenamų katilų.


Akmens anglis - kaitrus kuras


Kai viešojoje erdvėje buvo kilusi diskusija, kodėl Lietuvoje toks  brangus centralizuotas šildymas, energetikos ekspertas Martynas Nagevičius, lygindamas šildymo kainas bei kuro rūšis Vilniuje ir Helsinkyje nurodė, kad beveik pusė šilumos Helsinkyje yra pagaminama deginant akmens anglį kogeneracinėse elektrinėse. Dvi pagrindinės priežastys, kodėl Helsinkis kūrena akmens anglį - galimybė jos nebrangiai atsigabenti laivais ir šio kuro koloringumas. 
Akmens anglies koloringumas - 5500-7000 kcal/kg. Palyginkime: malkų - 1500-3500 kcal/kg, medienos granulių - apie 4000 kcal/kg.

Tiesa, lyginant su kitu kietu kuru, akmens anglies didžiausias peleningumas - apie 10-12 proc.  Tai reiškia, kad, kūrenant anglimis, ne taip retai teks iš katilo semti pelenus. Pramoniniuose didelės galios katiluose šis procesas yra automatizuotas.

Įsitikinimą, kad kūrenimas anglimis - tai sieros kvapas ir aplinkos tarša, katilų pardavėjai vadina atgyvenusiu. „Taip būdavo anksčiau, kai iš primityvių katilų į aplinką patekdavo didelis sieros dioksido kiekis. Dabar, naudojant šiuolaikinius katilus  su antrine degimo kamera ir geros kokybės anglį, taršą ir sieros kvapą galite pamiršti. Juk technologijos nestovi vietoje, iš  šiuolaikinio automatinio katilo į aplinką patenka 80 proc. mažiau teršalų nei iš paprasto primityvaus senovinio katilo", - tikina akmens anglimi kūrenamais katilais prekiaujančios „Gedaleksas" direktoriaus pavaduotojas S.Baziuk.

UAB „Gedaleksas" prekiauja akmens anglimi ir jais kūrenamais lenkiškais katilaisSIMAR bei KOMIZ. Kaip rodo Lenkijos anglių apdirbimo pramonės chemijos instituto ekologinis sertifikatas, SIMAR EKR tipo katiluose faktinė sieros dioksido emisija yra iki 280 mg/kub.m, tuo tarpu Lenkijos ekologinio saugumo reikalavimas sieros dioksido emisijai yra iki 1000 mg/kub.m.


Akmens anglies granulės, dulkės ir ...švara


Kad anglies granulės gerai sudegtų, jos turi būti paruoštas: plautos, be priemaišų ir susmulkintos. Visa tai atliekama „Gedalekso" gamybos aikštelėje. Čia anglys ir pakuojamos į 25 kg maišus. Anglies dulkės gali būti pakuojamos į pagal poreikį - po 25-50 kg.

Granulėmis vadinami anglies gabaliukai, kai jie yra 5-25 mm dydžio, o dulkėmis arba smėliu - 0-5 mm frakcijos anglis.  

Bet kūrenti anglimi, o ypač anglies dulkėmis, reiškia, namuose turėti suodiną patalpą, o iš jos išėjus turbūt tuoj pat reikia listi po dušu? S. Baziuk sako, kad šis mitas irgi jau pasenęs. „Jau seniai pardavinėjame tiek akmens anglies granules, tiek akmens dulkes maišuose. Katilų talpos patogios ir pritaikytos maišams išpilti, į jas maišas įkišamas ir tik tada išpilamas jo turinys, tad į aplinką anglių dulkių beveik ir nepatenka. Suprantama, katilinė - ne operacinė ir kuro dulkių joje bus, bet tikrai ne tiek, kiek įsivaizduojama", - sako jis.


Anglimis ir malkomis kūrenami paprasti katilai


Anglimis kūrenami katilai nuo malkinių skiriasi tuo, kad pakura ir degimo kamera yra mažesnės. Taip yra dėl to, kad anglių kaitrumas yra didesnis nei malkų. Todėl malkas deginant anglių katile, katilo galingumas sumažėja, o dėl pakuros dydžio malkas krauti reikia dažnai.

Jei katile, skirtame tik malkoms deginti, deginamos anglys, kyla pavojus, jog į didelę pakurą prikrovus daug anglių dėl didelio galingumo katile ir šildymo sistemoje gali užvirti vanduo. Yra pavojus ir katilui užsidegti, nes malkiniai katilai gaminami iš plieno, kurio storis ir savybės netinka anglių degimo temperatūrai.